OWALNA PATERA, Norblin, Warszawa, XIX/XX w.

Platerowa paterka o eliptycznej podstawie, dekorowana rozłożystym floralnym kołnierzem. Spoczywa na niskiej i szerokiej stopie.

Na jej krótszych łukach znajdują się dwa uchwyty, których forma kontynuuje liściastą oprawę. Dno jest również dekorowane floralno - meandrycznymi ornamentami, rozchodzącymi się od centrum pola obrazowego, po jego brzegi.

Więcej szczegółów


750 zł tax incl.

Fabryka Norblin

Sygnatura: "N" wpisane w romb, a także "Galw: Norblin &Co Warszawa"

Warszawa, XIX/XXw

Plater

Wymiary: 41cm x 27cm x 8cm

Stan zachowania widoczny na zdjęciach.

 

Zakład brązowniczy "Norblin i Spółka" został założony w 1820 roku przy ul. Długiej w Warszawie. Wytwarzano w nim ozdoby stołowe i przyrządy do gotowania. Z czasem został przeniesiony na Krakowskie Przedmieście, aż w końcu na ul. Chłodną, przy której otworzono także sklep z artykułami brązowymi, platerowymi i srebrnymi. 

W latach 60. XIXw. Ludwik Norblin zawiązał spółkę ze swoim szwagrem Teodorem Wernerem, właścicielem warszawskiej farbyki wyrobów srebrnych. Natomiast w latach 80. XIXw.  wykupił wytwórnię platerów Braci Buch z wyłącznością na ich produkcję. 

W 1886 roku postanowił przenieść całe swoje przedsiębiorstwo na ul. Żelazną, nadając mu nazwę "Fabryka wyrobów platerowanych połączonych firm Norblin i Spółka - Bracia Buch". Po II wojnie światowej powołane przez niego Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych zostało upaństwowione, działając już pod nazwą Walcowania Metali "Warszawa".