KOBIETA Z WAZĄ, Otto Petri, Austria, przełom XIX/XXw.

Figuralne przedstawienie kobiety niosącej wazę.

Młoda dziewczyna, ubrana w zwiewną sukienkę, przemierza drogę sprężystym krokiem. Nie zważając na trudy codziennych obowiązków, emanuje dookoła promiennym uśmiechem.

Dmący wiatr bawi się jej włosami, chcącymi wydostać się spod szerokiego czepca. Również suknia wydaje się nie zważać na nadmiar matariału, ukazując zgrabne nogi dziewczęcia.   

Więcej szczegółów


9 000 zł tax incl.

Sygnatura: Petri; Goldscheider (manufaktura ceramiki)

Otto Petri (1860-1942) - niemiecki rzeźbiarz, znany z figuralnych przedstawień popiersiowych i całopostaciowych. Jego dzieła charakteryzują się drobiazgowością oraz szczególną umiejętnością uchwycenia kulminacyjnego momentu ruchu.

Goldscheider (Goldscheider'sche Porzellan-Manufactur und Majolica-Fabrik) - wiedeńska wytwórnia ceramiki założona w 1885 r. przez Frederica Goldscheidera. Zyskała międzynarodową renomę produkując figury wykonane w porcelanie, terakocie i ceramice. Z czasem zaczęto tworzyć rzeźby z kamienia, brązu, a od 1910 r. także fajansu. Produkcja obejmowała zarówno dzieła historyzujące, nurt secesji, jak i kierunek art deco. Istniała do drugiej wojny światowej.

Austria, secesja, przełom XIX/XX w.

Terakota.

Wymiary: 83cm x 40cm x 40cm

Stan zachowania: widoczny na zdjęciach.