+DRZEWORYT ukiyo-e z wierszem, Hiroshige Utagawa (1797-1858), Japonia, era Edo, 1845-1848 r.

Drzeworyt przedstawiający młoda kobietę w odświętnym stroju oraz potencjalnie jej matkę lub opiekunkę. Starsza pani okrywa młodszą swoją suknią przed wzorkiem ciekawskich. Słynny japoński artysta perfekcyjnie ukazał efektowne, wielobarwne stroje oraz ekspresje twarzy kobiet.

Drzeworyt wielobarwny ukiyo-e na japońskim papierze, öban tate-e. 

Więcej szczegółów


3 000 zł tax incl.

Hiroshige Utagawa (1797-1858), drzeworyt ukiyo-e, Japonia, era Edo, 1845-1848 r.

Drzeworyt z wierszem: Mibu no Tadamine: Kakuju and Kariya-hime, z serii Ogura Imitations of One Hundred Poems by One Hundred Poets (Ogura nazorae hyakunin isshu)

Hiroshige Utagawa (1797-1858) - słynny malarz oraz twórca ukiyo-e. Początkowo tworzył portrety, przedstawiające głównie aktorów i kobiety, ale w późniejszych latach stał się sławny dzięki pejzażom i obrazom natury. Wykonał tysiące kompozycji przedstawiających kwiaty i ptaki, ale także Edo, miasta i drogi. Do najsłynniejszych należą np. serie: Sto znanych miejsc w Edo (przyjmowane za wyjątkowe osiągnięcie szkoły ukiyo-e) i Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō. Jego twórczość stała się inspiracją dla m. in. Vincenta van Gogha, Jamesa McNeilla Whistlera, Paula Cézanne'a, Henri de Toulouse-Lautreca, Paula Gauguina i innych twórców impresjonizmu. Wielbicielką twórczości Hiroshige była Wisława Szymborska, która poświęciła mu wiersz z tomu Ludzie na moście.

Passe-Partout: 50x39,5 cm, grafika: 34,2x22,8 cm.

Stan zachowania widoczny na zdjęciach, jak na swój wiek bardzo dobry.

Identyczny drzeworyt znajduje się w Muzum Sztuk Pięknych w Bostonie:

https://ukiyo-e.org/image/mfa/sc210295

Inny drzeworyt z tej serii:

https://www.bonhams.com/auctions/23784/lot/6052/