+BIURKO, secesja, Francja, ok. 1900 r.

Drewno mahoniowe, owocowe. Okucia z brązu.

Secesja, Francja, ok. 1900 r.

Wys. 103 cm, szer. 90 cm, gł. 50 cm.

Stan zachowania widoczny na zdjęciach, dobry. 

/Writing desk, art nouveau, mahogany, France, circa. 1900/

Więcej szczegółów


9 500 zł tax incl.

Biurko secesyjne wykonane z litego drewna mahoniowego, wsparte na czterech profilowanych nogach, przednie z okuciami. Pod blatem jedna szuflada zamykana na kluczyk, intarsjowana różnymi gatunkami drewna. Nadstawka  (demontowana) wyposażona w małą szufladkę oraz przegródki na listy. Profilowane zwieńczenie zdobione organicznym, asymetrycznym okuciem przypominającym liście roślin. Płynna forma przednich okuć zdaje się przypominać liść wyrastający z ziemi na długiej łodydze. Organiczne okucia stanowią stapiają się z meblem co zapewnia spójność kształtu z dekoracją. Biurko posiada niezwykle lekką, ażurową konstrukcje, zgrabne proporcje i wykonane jest ze szlachetnych materiałów.

Oferowane biurko przypomina dzieła wielkiego ebenisty secesyjnego Louisa Majorelle’a, nazywanego Cressentem ery Art Nouveau, gdyż dzielił wiele cech z wybitnym ebenistom epoki Ludwika XV: doskonałą jakość, spójność kształtu z dekoracją, wirtuozerię. Na przykład:

https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2014/important-20th-c-design-n09238/lot.365.html

https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2013/chefs-duvre-art-nouveau-ancienne-collection-du-garden-museum-japon/lot.46.html