STUDIUM DOJRZAŁOŚCI, Francja, XIX w.

Portret młodej dziewczyny ukazanej w wystudiowanej pozie en trois quarts. Jej twarz, zwrócona w stronę widza, kryje w sobie ogromne pokłady dojrzałości i spokoju. 

Francja, XIX w.

Pastel

Wymiary z ramą: 70cm x 56cm

Wymiary bez ramy: 40cm x 32cm

Stan zachowania: widoczny na zdjęciach.

Więcej szczegółów


3 800 zł tax incl.

Mimo młodego wieku portretowaną dziewczynę przedstawiono nadzwyczaj poważnie. Z jej powściągliwej twarzy wyłaniają się wielkie brązowe oczy o pewnym i śmiałym spojrzeniu. Staranne uczesanie i subtelna biżuteria stanowią delikatną oprawę porcelanowej twarzy. Dopiero po głębszej kontemplacji dzieła, można dostrzec prawie niewidoczny uśmiech modelki.

Również ubiór oddaje surowy charakter przedstawienia. Dziewczyna została zaprezentowana w prostej sukni wzbogaconej niebieskimi aplikacjami. Należą do nich spore guziki, kokarda i lamówki wstawione w rękawy. Ukoronowaniem tak dopracowanego ubioru jest biały koronkowy kołnierzyk.

Całość została umieszczona w wielkiej dekoracyjnej ramie, wzbogaconej floralnymi ornamentami. Wieńczy ją kartusz herbowy z gałązką liści dębowych - oznaczających męstwo, a także liści laurowych - symbolizujących zwycięstwo. Ponadto na odwrociu ramy znajduje się etykieta, świadcząca o obecności obrazu we francuskim domu sztuki przy 39 Rue des Arts.