LA RIEUSE NAPOLITANE, J.-B. CARPEAUX, Francja, 2 poł. XIX w.

Jean-Baptiste Carpeaux (1827-1875).

La Rieuse Napolitane (pl. Śmieszka Neapolitańska).

Dziewczyna ubrana jest w neapolitański strój ludowy, z płaskim kapeluszem, tradycyjnie noszonym w górach Sabine w XIXw. Wyróżnia się ponadto wyszukaną fryzurą z dwoma małymi kokami po obu stronach twarzy. Piękne rysy twarzy dziewczyny wraz z marszczoną bluzką i naszyjnikiem z pereł tworzą piękny wizerunek.

Więcej szczegółów


8 000 zł tax incl.

Francja, 2 poł. XIX w.

Popiersie wykonane  z alabastru.

Wys. 50 cm, szer. 29 cm, gł. 29 cm.

Sygnowane: JB. Carpeaux.

Modelem do La Rieuse była Anna Foucart, córka przyjaciela artysty, prawnika z Valenciennes.

Carpeaux zaprezentował La Rieuse z marmuru na Salonie w 1867 roku i postanowił połączyć go z męskim popiersiem Le Rieur Napolitain. Para stała się symbolem twórczości Carpeaux i stała się jego najbardziej znanymi modelami.

Jean - Baptiste Carpeaux (1827 - 1875) - francuski rzeźbiarz, który stał się jednym z najbardziej cenionych artystów epoki. Wykonał wiele dekoracyjnych grup rzeźbiarskich, ale sławę przyniosła mu płaskorzeźba  Taniec (1868). W 1865 Charles Garnier zamówił u Carpeaux do budowanego przez siebie gmachu Opery Garnieriew Paryżu jedną z czterech rzeźb zdobiących fasadę; artysta skomponował swoje dzieło jako niezależny od ściany obraz, przechodząc od półplastycznego reliefu do pełnoplastycznej rzeźby.

[Źródło: Wikipedia]