STÓŁ I SZEŚĆ KRZESEŁ, orzech, 1 poł. XVIII w/ XIX w.

Komplet składający się ze stołu i sześciu krzeseł. 

Krzesła zostały wykonane w 1 poł. XVIII w. Stół w XIX w, być może posiada starsze elementy, których użyto do stworzenia rozkładanej konstrukcji. 

Lite drewno orzechowe. 

Wym. krzesła: 94 x 55 x 50 cm. Wys. siedziska: ok. 42 cm. Stół: wys. 73 cm, szer. 104 cm, dł. 119,5 cm (+ 49,5 cm). 

Więcej szczegółów


10 000 zł tax incl.

Stan zachowania: zachował się tylko jeden z trzech dodatkowych blatów; meble posiadają widoczne na zdjęciach ślady użytkowania; konieczna wymiana obić siedzenia krzeseł.

Komplet składajacy się z rozsuwanego stołu i sześciu krzeseł. Krzesła odznaczają się falistą linią elementów konstrukcyjnych, co nadaje im lekkości. Tapicerowane siedziska wsparte są na czterech kabriolowych nogach. Ażurowe oparcia trójszczeblinowe. Krzesła dopełnione drobną snycerską dekoracją z motywami ornamentalnymi. 

Stół odznacza się masywniejszą konstrukcją i bogatszą dekoracją. Mebel wspiera się na czterech nogach z półokrągłym wykończeniem od zewnętrznej strony. Nogi zakończone wolutami na obcasach przypominających kopyta. Podpory połączone szerokimi łączynami. Pod stosunkowo prostym blatem, z profilowaną krawędzią prezentuje się bogato dekorowany fartuszek. Snycerska dekoracja z motywem wazy i ukwieconych gałązek. Naroża podkreślone wyobleniem i toczonymi, spłaszczonymi kulami. Dodatkowy blat, aby nie przesłaniać wspomnianej dekoracji wspiera się na prostych, tralkowych toczonych nogach.