STOLIK - TACA, Emillé Gallé, secesja, ok. 1900r.

Secesyjny stolik o eliptycznym blacie, w formie tacy z uchwytami. Intarsjowany, przedstawia subtelną wariację kwiatową z niewielkimi motylami. Na blacie widoczna jest także sygnatura twórcy Emilé Gallé oraz francuska sentencja. Nogi stołu są smukłe, połączone łukowatym trawersem.

Blat stołu został wykonany z drzewa orzechowego,  jego nogi z bukowego. 

Więcej szczegółów


4 500 zł tax incl.

Jest to przykład meuble parlant, z fr. "gadająca szafka". Wpleciona na blacie intarsjowana sentencja "Souci de plaire" sugeruje dbanie o przyjemność, bądź przynoszenie jej właścicielowi.

Wysokość: 82,5 cm

Wymiary blatu: 71cm x 42 cm

Stan zachowania: końcówka jednej nogi została uszkodzona, brakuje 1,5cm

/ Table, Émile Gallé (1846-1904), art nouveau, Nancy, circa 1900. /


Émile Gallé (1846-1904) - słynny projektant porcelany, szkła i mebli. Prekursor secesji w Nancy, i późniejszy dyrektor słynnej École de Nancy nad swoim warsztatem zawiesił motto: „Nasze korzenie znajdują się w głębi lasów, nad brzegami źródeł, wśród mchu”.  Liczni artyści z Nancy, działający na różnych polach sztuki, czerpali obficie z flory i fauny, szczególnie tej z terenów Lotaryngii, wyrażając przez to z jednej strony romantyczną tęsknotę kontaktu z naturą, z drugiej lokalny patriotyzm. Poszczególne elementy mebli, jak nogi w biblioteczne z około 1900 roku nawiązują do mebli z dalekiego wschodu, a motywy floralne i zoomorficzne zawsze odgrywają w nich dominująco rolę, jak w krześle z oparciem w kształcie liści czy słynnym łóżku z 1904 roku, ostatnim dziele artysty, w którym motyle wykonane techniką intarsji i inkrustacji symbolizują świt i zmierzch, a może też narodziny i śmierć. Émile Gallé uważał, że największym szczęściem dla artysty - rzemieślnika jest radość z wykonywanej pracy.